Gama Kimya Bültenleri

Haberlerimizi Blog sayfamızdan takip edin


Sayı 2
Tarih Ocak 2013

Ultrafiltrasyon Su Arıtma Sistemleri

GAMA KIMYA ürün portföyünde bulunan filtrasyon sistemleri, arıtabildiği maddecik boyutu yada ağırlığına göre 4 ayrı grupta sınıflandırılır. Partikül filtrasyonu 50 µ ile 10 µ aralığında Multi medya kum filtreleri vasıtası ile arıtım yapılan sistemlerdir. 2. derecede partikül filtrasyonun da daha hassas arıtım yapma olanağı sağlayan Mikrofiltrasyon sistemleri yer alır. Mikrofiltrasyon sistemleri ancak 0.1 µ değin arıtım hassasiyetine sahiptir. 0.1 µ dan 0.01 µ değin fiziksel arıtım yapabilme yeteneğine sahip sistemler ise Ultrafiltrasyon sistemleri (UF) olarak tanımlanır.

UF sistemlerinden daha hassas olan sırası ile Nanofiltrasyon ve Reverse Osmoz Sistemleri ise UF sistemlerinden farklı olarak artık fiziksel boyutta değil kimyasal elementleri dahi sudan ayrıştıracak ve arıtacak yetidedir. UF sistemlerinin Reverse Osmoz ve Nanofiltrasyon sistemlerinden en önemli farkları ise ters yıkanılabilir olmaları, klor gibi agresif kimyasallara çok dayanıklı olmaları ve besi suyu kalitesinde çok daha kötü sulara tolerans gösterebilecek limitasyonlara sahip olmalarıdır. Bu özelliklerinden dolayı UF sistemleri Reverse Osmoz ve Nano cihazlarının besi suyu karakteri ve tıkanma riski sebebi ile direk olarak kullanılamadığı yerlerde ön arıtım cihazı olarak kullanılıp arıtım prosesini en güvenli şekilde kurulmasını sağlamaktadır.

GAMA KIMYA dizaynı UF sistemleri ayrıca Deniz suyu arıtımı, gıda sektörü ve meşrubat prosesleri, doğal içme suyu hazırlama fabrikaları, bakteri alımı ve suyun dolaylı dezenfeksiyonu ve birçok özel proses de başarı ile kullanılmaktadır. Atık suların geri kazanımları için özel dizaynlar ve MBR kökenli, suyun tekrar geri kazanılmasına yönelik proseslerde sistemlerin can damarını oluşturmaktadır.

GAMA KIMYA kurulacak sistemdeki prosesin özellikleri gereği UF cihazının membran tipi seçimini ve dizayn parametrelerini, dünya üzerindeki 4 ayrı UF membranı üreticisinden aldığı eğitim, sertifika, dizayn programları ve yetki ile seçmektedir. Bilgisayar ortamında gerekli simülasyonlar ile gerçekleştirmekte ve gerekli tüm ekipmanları proje bazında direkt yurt dışı üreticilerinden ithal etmektedir. Gerekli eğitimi menşeinde yurt dışında almış ve tecrübesi ile pekiştirmiş teknik ekibi sayesinde firmamız GAMA KIMYA, gerek seçtiği dizayn parametreleri gerekse proses detay hesaplamalarında titizlikle en doğru seçimi yurt dışı onaylı olarak müşterilerine sunabilmektedir.
Ultrafiltrasyon sistemlerinde kullanılan 'membranlar tubular', 'Hollow fiber' yada 'kompozit spiral' sarım olmak üzere farklı üretim materyalleri ve tekniklerine sahiptir. Uygulamadaki detaylara göre uygun UF sistemi ve prosesi hassasiyetle seçilir. Her UF sistemi kullanıldığı koşullara göre ve kendine özgü ideal, ters yıkama sıklığı, hızı, basınçları, kimyasal yıkama ve otomasyon yöntemleri gibi bir çok detayda farklılıklar gerektirmektedir.
KVKK Ziyaretçi Aydınlatma Metni

Copyright © 2022Gama Kimya

YessCompany
Web sitesi trafiğini analiz etmek ve deneyiminizi iyileştirmek için bu sitede 'çerez' kullaniyoruz.